
A "jó", vagy „védő” baktériumok nem ellenségei a szervezetünknek, sőt, rendkívül fontos segítséget nyújtanak abban, hogy immunrendszerünk megfelelően működjön.
A "rossz", a megbetegedéseket okozó baktériumokra ellenben oda kell figyelnünk. Az immunrendszer erősítése utóbbiak okozta fertőzések kivédése miatt is fontos.
Az egészséges bélflóra ideális esetben jóval magasabb arányban tartalmaz „jó” baktériumokat. A cél az, hogy az arány ne változzon, hiszen a normál bélflóra összetétele alapvetően befolyásolja például az emésztő- és immunrendszer működését.
Mik a „jó” baktériumok?
Szervezetünkben több milliárd baktérium él, nagy részük az emésztőrendszer bélflórájának elemeként.
Érdekes információként szolgál, hogy az átlagos felnőtt bélrendszerben kilogrammos nagyságrendben találhatók bélbaktériumok.
Ezek a jó baktériumok védik a bélrendszert, segítik az emésztési folyamatokat és serkentik a bélmozgást is, vagyis őket védeni, óvni kell.
Mik a „rossz” baktériumok?
Kórokozó baktériumok, amik nem értünk, hanem fertőzéseket, betegségeket okozva ellenünk dolgoznak a szervezeten belül.
A bélflóránkban élnek olyan baktériumok is, amelyek a normál flóra egyensúlyi állapotakor a szervezet támogatásában együttműködnek, míg a flóra sérülését okozó hatások (antibiotikum terápia, stb.) esetén túlzó módon elszaporodva, kórokozóként viselkedhetnek.
Így a normál flóra megbomlása esetén nem csak a külső kórokozó baktériumok megtelepedése okozhat hasmenést, hanem a normál flórát alkotó baktériumok arányváltozása is.
Mi történik, ha felborul az egyensúly?
Az egyensúly felbomlása ritkán jó dolog, az egészséges bélflóra esetében pedig egészségünket veszélyeztető hatása is lehet.
A normál flóra harmóniájának felborulásának kellemetlen következményei lehetnek: például hasmenés és az immunrendszer gyengülése. A sérült bélflóra ugyanis nemcsak az emésztésre van hatással, hanem immunrendszerünkre is. A sérült bélflóra ilyenkor többek között hasmenést és az immunvédekezés gyengülését okozhatja, viszont az egyensúlyt könnyedén és biztonságosan helyreállíthatjuk a probiotikumok fogyasztásával. Az élesztőgomba-alapú Enterol probiotikumot egyszerre alkalmazhatjuk az antibiotikummal, hiszen utóbbi nincs hatással az élesztőgombákra, valamint nem csökkenti a hatékonyságát.